Legendijuhid: Jarno Saarinen

Jarno saarinen Ta sündis Soomes 11. detsembril 1945. Tema algus mootorrattaga oli Speedway harjutamine, eriala, millel ta kuulutas end. Soome meister 1965. aastal. Ta ühendas nendel võistlustel osalemise oma insenerikarjääriga ning pärast tiitli võitmist hakkas ta ka ringradadel sõitma.

Teie kogemus koos speedway drift Need aitasid tal välja töötada tõeliselt suurejoonelise sõidustiili asfaldil ja seda demonstreeris ta oma esimesel asfaldivõistlusel aastal 1965 125 Puchi juhtseadmete juures. Ta võitis otsustavalt.

Järgmise sammuna ostis ta 250cc Yamaha, mis tuli talle Hollandist ja mille ta ise mehaaniliselt häälestas. Kell 1968. aasta Austria Grand Prix saavutas kuuenda koha. Tema elu telgi ja haagisena muutus veidi, kui Yamaha Soome maaletooja Ardwisson pakkus talle uut 250 mootorratast.

Siis tuli tema esimene võit Tšehhoslovakkias 1971. aastal, kuid juba kategoorias 350 c.c. Samal aastal võitis ta mootorrattaga, mis oli palju kehvem kui "must jalg", mitmel korral Giacomo Agostinit, mis oli selge näitaja tema väärtusest.

Jarno saarinen

Kahe kategooria vaheldumine oli kunagises motospordis tavaline, kuigi tänapäeval MM-ratturid niisama teha ei ürita. Saarinen osales 1972. aastal ametlike Yamaha mootorratastega 250 ja 350 kuupsentimeetri kategooriates., ja vastasseisud Agostiniga olid hooaja üldine trend ning Saarinen võitis kategooria 250 cc, samas kui Agostini võitis 350 cc MV Agustaga.

Tuli siis 1973, kus Saarinen oli ametlik Yamaha sõitja kahe mootorrattaga, 250 ja 500 neljast silindrist kaks korda. "Lendav soomlane" saavutas võidu Daytona ja Imola 200 miili jooksus, hooaja kahel esimesel võistlusel ja ka esimesel 250-st. võitlus algas Giacomo Agostini ja Phil Readi vastu, mõlemad MV Agusta piloodid.

Siis tuli mai kuu ja Monza ringrada. Itaalia ringrada oli läbinud mitmeid renoveerimistöid, mille käigus paigaldati metallist kaitsepiirded, mis põhjustasid paljude autojuhtide, sealhulgas Saarineni protesti. Pilootidele öeldi, et on juba hilja midagi ette võtta.

Pärast treeningut oli Saarinen mõlemas kategoorias esikoha saanud. 50, 125 ja 350 ccm sõidud peeti vahejuhtumiteta, kuni viimase lõpus Walter Vila astus oma Benelliga mootoriprobleemidega boksi. Meeskond käskis tal rajale tagasi tulla ja ta lõpetas võistluse vaid kolme silindriga. Kurvipiirkonnas on Prantsuse fotograaf Christian Lacombe nägi, et rajal oli õli, ja palus selle puhastada. Korraldajad ütlesid, et see pole nende töö.

Siis 250 cc jooksu start, kuid saatus ootas Jarno Saarinenit ja Renzo Pasolinit “el curvones”. Toimus mitmekordne õnnetus, milles teiste pilootide seas kukkus alla ka hispaanlane Victor Palomo. Saarinen ja Pasolini hukkusid selles õnnetuses ning võistlus ja ülejäänud Grand Prix katkestati loomulikult.

See traagiline lõpp tekitas suur pettumus mootorrattamaailmas, kuna Saarinen oli mootorrataste maailmameistrivõistlustel väga armastatud, seltskondlik sõitja ja kõigi sõber ning tema kvaliteedis sõitjana polnud kahtlust. Soomlane oli teadlik ka mootorrattasportlaseks olemisega kaasnevast riskist ja oli mitmel korral teatanud, et lahkub võistluselt, kui ta maailmameistriks kuulutati, kuid Yamaha pakkumine ametliku ratturina kandideerida julgustas teda veel ühe hooaja jooksma..

Kahtlused selle üle, kas see võimalik õli rajal oli õnnetuse põhjuseks, vaieldi järgnevatel nädalatel palju. Samuti leiti, et Pasolini mootorratas, kahesilindriline kahetaktiline Aermacchi oli kinni võtnud. See, vaid põhupakkidega kaitstud kaitsepiirete lähedus ja vähesed lüngad lõpetasid mõlema sõitja elu traagilises õnnetuses, mis jääb paraku motospordi ajalukku.

Möödunud aastal möödus sellest traagilisest õnnetusest 35 aastat, nagu meenutas L. Font saates Moto22. Selle uue Moto22 erisõidu järgmine juhtiv sõitja on Renzo Pasolini.